Hej! bilvänner
Vid en ute temp runt 25 grader slutar färddatorn att visa värden ( nu har det ju börjat bli svalare,så problemet minskar när solen inte ligger på, men man vill ju fixa felet!)
Har hört talas om kallödningar som glappar eller tappar kontakten vid värme. Nån som vet vilken lödning man bör kolla. Alla signaler tappas , och det tycker jag är märkligt?, men belysningen på instrumentet är kvar , så det är inte problemet!
hälsningar Gunnar
färddatorn visar inga värden i varmt väder? (480 turbo)
- 211#Christer Lindström
- Inlägg: 623
- Blev medlem: 28 jan 2004 19:57
Hej
om du kollar den här länken eller under mektips så kanske du kan fixa till felen http://www.svenska480klubben.com/phpBB2 ... php?t=1698

mvh
Chrille
mvh
Chrille
-
Gunnar Dahlqvist 040
färddatorproblem
Hej! Christer211#Christer Lindström skrev:Hejom du kollar den här länken eller under mektips så kanske du kan fixa till felen http://www.svenska480klubben.com/phpBB2 ... php?t=1698
mvh
Chrille
Tack för snabbt svar(tack Martin P, för bilder o tips. ) Kom dock på att problemet uppstått efter att jag haft panelen borta förra våren och bytte några lampor. Kan ju blivit något glapp då , men konstigt att problemet bara uppstår då det blir varmt, så en lödning tror jag ändå på? Hör av mig när jag åtgärdat.
mvh/Gunnar
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst