Sida 1 av 1

Knacksensorn

Postat: 16 jun 2004 14:09
av jagardu
Hej.
Jag har två problem.

1. min kabel till knacksensorn är av.
Det är en kabel med avskärmning, så man ska inte skarva den väl?
men vart tar den vägen, för den går in i en kabelstam, och jag hittar inte vart den far.
skulle va bra om jag fick den lagad.

2. Jag skulle behöva en bild över hur vaciumklockan till insprutarna är kopplad.
har nyss monterat min nya motor, och minns inte riktigt hur det satt kopplat. så om nån snäll själ skulle kunna fota motorn på en 480 es -87:a och skicka bilden till mig så skulle jag bli jätte glad.

jonas_olofsson@hotmail.com

Postat: 16 jun 2004 23:28
av yo84
ska försöka fixa det imorgon om jag hinner :D

Postat: 19 jun 2004 09:58
av Mogge
Hej!

Kabeln till knacksensorn går som du säger in i kabelhärvan till insprut/tändsystem. Den går till styrdonet för tändning. (mittkonsolen)

Du kan skarva kabeln, löd ihop kabeln, smält plasten runt omkring och skjut över det skadade stället. Lägg dit strumpan och löd fast den. Det finns även reparationsmaterial för sådana kablar (kontakter)

Anledningen till att den är skärmad är för att undvika på in störningar som kan sänka tändningen. Nu tror jag inte det är så farligt om det skulle vara en liten glipa efter din reparation. Men se till så att hela skärmen/strumpan är jordad (dvs skärmen har kontakt över reparationen)

Vakumklockan? Är det bränsleregulatorn du menar? Då kan du titta på http://480center.com/ kolla på topics.

Mvh Jonas