Sida 1 av 1
Slippa skjutsa grejor
Postat: 05 sep 2009 00:08
av Antonol
Mitt tips för er som vill slippa resväskan. Hamnar tyvärr på mer än vad jag betalade för bilen i kostnader, men det kittlar fint när man vrider på.

Re: Slippa skjutsa grejor
Postat: 05 sep 2009 06:24
av Sheba
Byggt den själv? Hur blir resonansen i lådan av 6-9'orna ovanpå? Störs de inte av det?
Nice bygge i alla fall.

Re: Slippa skjutsa grejor
Postat: 05 sep 2009 11:12
av Antonol
Har hittils inte upplevt något negativt av att de delar låda. Det är en tvåkammarlåda som jag byggt själv och anpassat efter bilens bagage. Själva bilen i sig värnar om riktigt trevligt ljud då det är så öppet. Tillsammans med de fyra nya 5,25" i kupén låter det helt underbart för en liten peng

Re: Slippa skjutsa grejor
Postat: 05 sep 2009 12:39
av Sheba
Jag har bagaget till att kunna lasta när det behövs, så i nuläget har jag följande 8" aktiva basrör i min bil:
Får precis plats att ha stående riktat rakt fram fastsatt med kardborrband och sitter som en sten och tar upp en tredjedel av utrymmet i bagaget, resten kan jag lasta i. Den låter faktiskt otroligt mycket om man vrider på med tanke på att det är byggt med ett löst pumpmembran som kan slå på 8cm om jag minns rätt. Nu lyssnar jag inte på dunk-dunk utan skrål-skrål-musik för det mesta, vilket inte kräver ett lika stort tryck som dunk-dunk.
Det ska införskaffas Rockford Fosgatehögtalare till dörrarna med softdome-diskanter som jag kan sätta vid rutan och byta ut de JBL-diskanter jag har sittande där idag. Funderar även på att byta diskanterna i dörrarna med Fosgate softdomes. Ska även installera ett par högtalare till passagerarna bak och allt ska drivas av ett Fosgate 4-kanals slutsteg som jag tänkte montera i bagaget på någon vänster. Förutom basröret som har eget steg. Kommer låta kanon när jag är klar och är alldeles utmärkt för mina behov.
Får fixa en bild på hur det ser ut i dagsläget.