Sida 1 av 1

Ekonomisk körning

Postat: 07 aug 2006 17:01
av MartinP
I tider då bensinpriset stiger som sjutton så tyckte jag att det vore ganska intressant att diskutera med er allihopa om eco driving och hur man uppnår den bensinsnålaste 480'n :D

Jag har alltid haft en vana att växla så högt upp som möjligt för att minska varven på motorn. Vanligtvis så börjar jag med en snabb acceleration för att slippa sega (vilket resulterar i non-eco driving) och växlar därefter upp till 5:an.
Något annat jag har för vana att alltid göra är att lägga in neutralen så ofta jag kan. Så fort jag ser en kö, rödljus eller nedförsbacke så lägger jag alltid in neutralen för att därefter anpassa växeln vid behov.
Det jag dock märkt när jag gjort enligt ovanstående är att färddatorn inte alls håller med mig då den påstår att motorn förbränner en jäkla massa soppa vid körning på neutralen. Den visar i alla fall mycket högre siffror än om jag skulle ha haft en växel i.

Har färddatorn fel eller har jag gjort fel när jag valt att köra på neutralen? Om man tänker efter så borde det ju ändå innebära mindre belastning då motorn inte har något växel att driva så rent teoretiskt borde ju stämma.

Vad är idealet? RPM? Växel? Vad har ni för erfarenheter av eco-driving?


Martin

Postat: 07 aug 2006 18:48
av 019 Johan Bertilsson
Det bästa är väl att motorbromsa istället för att lägga den i friläge, fast på så hög växel som möjligt för att det inte ska bli mer motstånd än nödvändigt. När du kör med friläget i så drivs ju motorn på tomgång med bensin, men om du motorbromsar så driver bilens tyngd och fart motorn och den tar ingen bensin alls. I övrigt låter det som bra snålkörning tycker jag...

Postat: 07 aug 2006 18:53
av 211#Christer Lindström
Hej :) jo det är så att färddatorn faktiskt har rätt :shock: eftersom det är elektronisk bränsleinnsprutning på 480 så blir det så att när du släpper gasen och motorbromsar så kopplas soppatillförseln av men bara ner till ett visst varvtal, jag kommer inte ihåg riktigt vilket, men det lönar sej alltså att motorbromsa och växla ner vi rätt varv igen osv. :? du kan ju kolla själv när du kör så vet du ungefär när du har den mest ekonomiska motorbromsen :lol:

mvh

Chrille

Postat: 07 aug 2006 20:15
av MartinP
Jasså? Det visste jag faktiskt inte om. Tack för förklaringen Chrille. Uppskattar era kommentarer. Någon annan som har något att tillägga?

Tänkte på en till sak. Om man står stilla med motorn påslagen, vad är då mer ekonomiskt? Nedtryckt koppling med växel i eller neutral utan koppling? Eller är det kanske samma sak?

Postat: 08 aug 2006 11:10
av Sellgren
MartinP skrev:Om man står stilla med motorn påslagen, vad är då mer ekonomiskt? Nedtryckt koppling med växel i eller neutral utan koppling? Eller är det kanske samma sak?
Japp det är samma sak, skillnaden att du sliter på urtrampningslagret om du står på tomgång med nedtryckt kopplings pedal.

Postat: 08 aug 2006 18:31
av MartinP
Ok, då förstår jag.

Vad är urtrampningslagret för något?

Postat: 09 aug 2006 00:53
av Sellgren
Ska försöka förklara så grundligt som möjligt :wink:
Jo när du trycker på kopplingspedalen så drar den i en vajer som drar i en arm i vxl-lådan, på den armen sitter urtrampningslagret och det är det som trycker på tryckplattan som i sin tur frigör kopplings lamellen och separearar motorns drivning från vxl-lådan.

Postat: 09 aug 2006 06:51
av MartinP
Jasså. Ok, då förstår jag. Tack för förklaringen :)