Sida 1 av 1

The bitter end?

Postat: 03 nov 2005 20:10
av 020, Esko Antikainen
Hej alla 480-fans.
I morse ringde en granne mig och frågade om jag hade koll var min bil var. Han hade varit ute på morgonpromenad med hunden och i ett parkområde fann han en 480 som såg ut som min. Ner till garaget och där stod "Pärlan". En lättnadens suck och därefter en kort promenad till anvisad plats.
Jodå, där står en kvaddad 480, likadan som min. Tjuven har tydligen tappat kontrollen över bilen när han/hon kört in på parkvägen. Vägen tog nämligen slut.
Därefter har bilen blivit fullständigt vandaliserad. Alla rutor inslagna och inredning, bagage mm utspritt runt fordonet. Allt detta måste ha skett inom en 8 timmarsperiod för hundägarna runtomkring såg ingen bil där i går kväll.
Det skär i hjärtat att se en 480 sluta sina dagar på detta sätt. Jag hoppas att vi inte får se flera bilder som den jag bifogar nedan.
Esko

http://members.chello.se/eskoa/480.end.jpg

sorry

Postat: 03 nov 2005 20:19
av 020, Esko Antikainen
Jag har ingen kläm på det där med bilder.
Det ska vara
http://members.chello.se/eskoa/480/end.jpg

Esko

Postat: 04 nov 2005 11:45
av Martin
Bilen kanske själv valde att tappa fästet då han kände att ngn ovärdig satt bakom ratten? Det är min teori..

Postat: 06 nov 2005 14:04
av yo84
dom som gjort det där borde juh avlivas... :evil: